• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Site Menüsü
Site Haritası
Takvim

Çikolata kisti (endometrioma, endometriozis) kısırlığa neden olur mu?

İLETİŞİM ve ADRES:

0216 386 37 50 
0543 386 37 50

KÜÇÜKBAKKALKÖY MAH, EFE SOK, NO:6

ATAŞEHİR İSTANBUL 

Bebek sahibi olamama (kısırlık, infertilite) nedeniyle başvuran kadınlarda çikolata kisti (endometrioma) veya çikolata kisti hastalığı(endometriozis) hastalığına daha sık rastlanır. Ağrılı adet görme (dismenore) ve ağrılı cinsel ilişki (disparoni) durumlarında da endometriozis ve endometrioma ihtimali artar. Ancak her endometriozis ya da endometrioması olan çok zor hamile kalır diye bir kural yoktur. Bazen çok büyük endometrioması olan kadınlarda kendiliğinden ve hiç bir tedavi yapılmadan da gebelik oluşabilir. 
Normalde endometrium yani rahim iç zarı tabakası; sadece rahim iç duvarında bulunur. Endometriozis ve endometrioma hastalarında ise karın iç zarında ve özellikle yumurtalıklarda da olmaması gerektiği halde bu tabaka (endometrium) bulunur. Böyle olduğunda her adet döneminde rahimden adet kanaması vajina yoluyla dışarı atılırken, karın içinde ve yumurtalıkların üzerinde de  kanamalar olur. İşte karın içinde bu biriken kan kitleleri endometriozis ya da daha da büyüdüğünde endometrioma (çikolata kisti) oluşumuna neden olurlar. Ameliyat sırasında bu kistler açıldığında birikmiş kan kitlesi zaman içinde renk değiştirerek sanki erimiş çikolata gibi görünürler. İşte bu nedenle çikolata kisti denir. Bu hastalığın adı güzeldir, ancak kendisi kadınlar için pek çok sıkıntıyı beraberinde getirir.
 

Çikolata kistleri genellikle 4 cm üzerinde olduklarında cerrahi operasyon gerektirirler. Çikolata kisti hastaları zor hamile kalabilirler. Ancak hamile kaldıklarında da; hamilelik döneminde ve bazen de emzirme döneminde uzun süre adet görmeyecekleri için hastalıkta ciddi bir gerileme olabilir.

Hava Durumu
Saat