• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Site Menüsü
Site Haritası
Takvim

Tüp bebek başarısız olursa ne yapılmalı?

İLETİŞİM ve ADRES:

0216 386 37 50 
0543 386 37 50

KÜÇÜKBAKKALKÖY MAH, EFE SOK, NO:6

ATAŞEHİR İSTANBUL 

Tüp bebek tedavi denemesi başarısız olursa, yeni bir tüp bebek denemesine geçmeden önce birkaç ay ara vermek gerekir. Çünkü tüp bebek tedavileri sırasında kadında yumurtalıklar aşırı şekilde büyüyüp kistleşebilirler. Bu birkaç aylık sürede kistlerin küçülmesini beklemek uygun olur. 

İyi kalitede embryo yerleştirilmesine rağmen gebelik elde edilemezse, rahim iç duvarının myom, polip, yapışıklık açısından; histeroskopi ile değerlendirilmesi ve rahim kanallarının (tüplerin) hidrosalpinks (ucu tıkalı tüpte sıvı birikmesi) açısından değerlendirilmesi ve gerekirse bunun tedavisi gerekir. Polip, myom ise bunun histeroskopi ile alınması, hidrosalpinks ise laparoskopi ile tüplerin alınması (salpinjektomi) uygun olur. 

İyi kalitede embryo elde edilemediğinde, tüp bebek ilaç tedavi protokollerinin gözden geçirilmesi ve gerekirse protokolun değiştirilmesi (uzun, kısa, çok kısa, mikro doz flare up) ve ilaç dozlarının yükseltilmesi gerekebilir.

Eğer ciddi erkek faktörü söz konusu ise, IMSI yöntemi yani spermlerin 6000 kez büyütülerek ICSI işlemi yapılması faydalı olabilir. Endometrial kokültür yönteminde ise rahimin iç duvarına çiziklerin atılması yoluyla endometriumun uyarılmasının sağlanması ve endometrial hücrelerden yapılan kültürlerin (yapay rahim) laboratuar ortamında kullanılması faydalı olabilir.

Hava Durumu
Saat