• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Site Menüsü
Site Haritası
Takvim

Histeroskopi nedir? Kimlere yapılması gerekir?

İLETİŞİM ve ADRES:

0216 386 37 50 
0543 386 37 50

KÜÇÜKBAKKALKÖY MAH, EFE SOK, NO:6

ATAŞEHİR İSTANBUL 

Histeroskopi, rahim ağzından ışıklı bir aletle girilerek rahim (uterus) içinin görülür hale getirilmesidir.Hem tanı (teşhis), hem de tedavi amacıyla histeroskopi yapılabilir. Histeroskopik gözlem sırasında rahim içi uygun sıvılarla şişirilebilir. Tekrarlayan geç gebelik düşükleriyle ilişkili olabilen rahimde perde (uterin septum, subseptum), geçirilmiş kürtaj ve doğum sonrası rahim içi yapışıklıklar (asherman sendromu), rahim iç yüzeyinde (submukoz) myom, polip olduğu durumlarda histeroskopi yapılabilir. Yine daha önceden tekrarlayan iyi kalite embryo transferine (embryo yerleştirme) rağmen gebelik tutmazsa, yeni bir tüp bebek denemesinden önce histeroskopi yapılması yararlı olabilir.

Histeroskopi işlemi herhangi bir anestezi yapılmadan (uyuşturma yapılmadan) ofis ya da muayenehanede yapılabileceği gibi, anestezi altında hastane ortamında da yapılabilir. Ofiste yapılana ofis histeroskopi denir ve bunda kullanılan aletlerin çapları daha incedir. 

Herhangi bir anormallik saptandığında, ince elektrikli tellerle (loop elektrod) septum kesilebilir (septum insizyonu), myom ya da polipler çıkarılabilir, yapışıklıklar (asherman) kesilip açılabilir.

Hava Durumu
Saat